top of page

KAPAP NEDİR ?

Kapap; Boks, Judo, Ju Jitsu, bıçaklı ve silahlı mücadele gibi stillerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir dövüş  disiplinidir. Amaçlanan, silahlara karşı boş elle veya aynı silahları kullanarak cevap verebilmektir. Kapap, mücadele gerektiren bütün alanlara uygundur, savaşçının olası her türlü dövüşün üstesinden gelmesini sağlar ve onu hemen her duruma karşı hazırlar.Kapap rekabetçi bir spor değildir, bir spor veyahut bir savunma sanatı da değildir. Kapap tam anlamıyla kendini korumaktır.Kapap savaşçısı hızlı, isabetli ve ölümcül bir dövüş makinesidir. 

 

Kapap değişik seviyelerdeki öğrencilere uygun hale getirilmiştir: çocuklar, gençler, yetişkinler, polis kuvvetleri, askeri kuvvet, güvenlik görevlileri ve yakın korumalar.

 

Her grubun ustalaşması için hepsine ayrı müfredatlar mevcuttur. Kapap pratisyeni bir dövüşçü değildir (sporcu, rekabetçi), o gerçek anlamıyla bir savaşçıdır. Her duruma ve her silaha karşı hazırlıklıdır. Kendisini veya çevresindekileri her türlü tehdit ve saldırıya karşı nasıl koruyacağını bilir. Eğer şartlar gerektirirse farklı silah çeşitlerini büyük bir ustalıkla kullanabilir.

 

Kapap'ın halka açık bir şekilde öğretilmeye başlanması 1999 yılına dayanır. 

 

Bu Karate, Judo gibi dünya çapında çoğunlukla spor amacıyla öğretilen dövüş stillerin gelişinden epey sonra olmuştur. Bu dövüş sanatları dövüş etkisini kaybedip yumuşamıştır ; spor müsabakalarına uyabilmek için. Kapap tam da bu zamanda güvenlik durumlarına ve sokak suçlarına karşı etkili bir disipline ihtiyaç duyulduğunda gün yüzüne çıkmıştır. 

 

Bugün İsrail'deki Kapap antrenörleri İsrail Güvenlik Güçleri'ni; Yamam, Shabak birimlerini ve pek çok özel birimi eğitmektedirler. Bir Kapap savaşçısı bilir ki asla rekabet etmeyecektir, bir rakibi alt ettiğinde madalya veya ödül kazanmayacaktır.

 

O gerçek bir ödül olan yaşamını kazanacaktır.

 

bottom of page