top of page

KRAV MAGA NEDİR ?

Krav Maga’nın ortaya çıkış tarihi yaklaşık olarak 1940' lı yıllara dayanmaktadır. Kısa bir sürede en modern savunma tekniklerinden biri haline geldi. Kısa adı; IDF (Israel Defense Forces) olan İsrail Savunma Birlikleri tarafından yaratılmış bir savunma sistemidir. Çeşitli tipteki insanlara, çeşitli savunma teknikleri ve becerileri en kısa sürede öğretme ihtiyacından dolayı geliştirilmiştir. Krav Maga, Imi Lichenfield tarafından Ordu eğitimleriyle bütünleştirildi. I. Lichenfield, IDF’nin Wingate Enstitüsü’nün fiziksel eğitim merkezinde şef eğitmendi. Zaman ilerledikçe sistem sadece IDF tarafından değil, İsrail güvenlik güçlerinden olan gizli servis Mossad ve polisler tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistem birçok bilgisayar testlerinden geçirilmiş, tekrar tekrar ele alınmış ve gelişime açık bir temel üzerine oturtulmuştur. Krav Maga, hazırlıklı olma, fiziksel kondisyon ve özgüven gibi önemli prensipler üzerinde yoğunlaşır. Ayrıca Krav Maga, topluma açık okullarda da ders olarak öğretilmeye devam etmektedir.

EĞİTİM :

Sistemin içinde; Boks,Kick Boks,Muay Thai, Judo, Ju jitsu, BJJ, Aikido Karate, Taekwando teknikleri ve bunların yanı sıra pek tanınmayan fakat etkili savunma teknikleri bulunmaktadır. Krav Maga, kişinin doğal reflekslerini eğitmeye ve geliştirmeye yöneliktir. Buna bağlı olarak öğrenci, farklı fiziksel tehdit durumlarında uygulayabileceği basit fakat etkili tekniklerden oluşan bir savunma yeteneğine sahip olur. Bunların bazıları; boyun kitleme, boğma ayı sarılışı, giysiden yakalama ve el tutuşları (kavrama)dır. Krav Maga, Kata’ya veya belli bir sıraya dizili hareketler zincirine sahip değildir. Kişi, bir saldırıyı bertaraf etmek için basit hareket dizilerini, herhangi bir diğer dinamik hareketlerle birleştirerek kullanır. En önemli prensip; yeni durumlara hızlı adapte olabilmektir.

Aynı zamanda, öğrenciler başlangıçta etkili yumruk ve tekme atabilmeyi öğrenirler. Örnek olarak: Rakipten boks tekniği ile gelen bir yumruğa karşı, geleneksel dövüş tekniklerinden bir tekme ile dize veya kasıklara yapılabilecek bir vuruş kullanılabilir. Bunun yanı sıra, yeni başlayanlar için doğru düşüş ve yuvarlanma bilgileri de öğretilir.

Sonraki seviyelerde, boyun ve bilek manipulasyonları, yer dövüşleri ile birlikte öğretilir. Ayrıca bu seviyede, silahlı hasıma karşı uygulanabilecek teknikler öğretilir. Bu silahların arasında; sopa, bıçak, tabanca ve tüfek bulunur. Bununla birlikte silah kullanma teknikleri de eğitimlerin içinde yer alır. En çok uzmanlaştırıldıkları silahlar, sopa ve bıçaktır.

Eğitim ilerledikçe, birden fazla silahlı hasımla mücadele öğretilir. Bu durumları belirli bir şekilde tanımlayamayız. Çünkü iki kişinin tam olarak ne şekilde karşı karşıya gelebileceği tahmin edilemez. Öğrenci; bir kaos anında, duruma hızla adapte olmayı öğrenmeli ve geliştirmelidir.

En üst seviyelerde rehine kurtarma eğitimi, birden fazla kişiye karşı savunma, silahla tehdit altında kalma durumlarında yapılması ve uygulanması gerekenlerin yanında gizli askeri teknikleri ve suikast yöntemleri öğretilir.

Krav Maga eğitiminde, en önemli unsurlar şöyle sıralanabilir: Ağırlık dengesi, hız, güç, dayanıklılık, hazırlıklı olma ve koordinasyon.Eğitim Sırasında Kullanılan Giysi Ve Ekipmanlar :

İlk seviyelerde, öğrencinin giymek için ihtiyacı olanlar, yalnızca bol bir pantolon, yumuşak ve hafif bir ayakkabı ve tişörttür. Tişörtün rengi tercihen siyah veya da beyazdır.

Genelde kullanılan ekipmanlar; haya koruyucu, ağız koruyucu ve bir çift boks veya da mma eldiveni sayılabilir.

Sonuç olarak, Krav Maga ve diğer savunma sanatları arasındaki en belirgin fark; hiç bir kurala sahip olmayışıdır. Öğrenci, insan anatomisindeki zayıf noktaları öğrenerek, bu bilgiyi saldırıdan korunma amaçlı kullanmak üzere eğitilir. Bu stil, genelde sokaklarda kullanılmak üzere üretilmiştir. Buna bağlı olarak müsabakası yoktur.

Krav Maga’da, geleneksel Savunma Sanatlarında olduğu gibi kuşak sistemi veya da LEVEL sistemi vardır. Beyaz, sarı, turuncu, yeşil, mavi, kahverengi ,siyah yada Level 1-2-3-4-5 sıralaması takip edilir. Tüm sertifikalar Türkiye Krav Maga Federasyonu tarafından verilmektedir.

Krav Maga, yüzyılımızın -içeriği bakımından- önemli Savunma Sanatları’ndan biridir.

 

bottom of page