top of page
EDK.jfif

KURUCU BAŞKAN
ENGİN DENİZ KARADAĞ

Kars doğumlu olan Engin Deniz Karadağ; ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. İlkokul yıllarında spor hayatına Taekwondo ile başlayan Engin Deniz Karadağ, bu sporda önemli başarılara imza atarak, yenilikçi ve araştırmacı düşünce yapısıyla birçok savunma sporu, savaş sanatları ve dövüş sistemleri üzerinde uzman eğitmenlerle çalışarak ülkemizde etkili ve profesyonel sistemlerin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Yükseköğrenimini bitirdikten sonra askere gitmiş ve 1997 yılında askerden döndükten sonra güvenlik sektörüne yönelmeyi tercih etmiştir. Bu yıllarda Vatan Güvenlik ve ProVip Güvenlik adı altında iki ayrı güvenlik şirketi kurmuş ve sektördeki eksikleri görerek yurtdışından çeşitli ekipmanlar (balistik malz.) ithal etmeye başlamıştır.

Yine bu yıllarda dünya üzerinde, özel koruma ve güvenlik sektörünün büyüyen bir sektör olduğunu görmüş; kişi ve kuruluşların kusursuz, profesyonel bir hizmet vermesinin temel prensibinin yönetici ve çalışanların eğitimi olduğunun farkına varmıştır.

Bununla beraber çeşitli ülkelerdeki güvenlik mevzuatlarını inceleyerek bu konuda ülkemizde bazı boşlukların yanı sıra eğitim eksikliği olduğunu görmüş ve güvenlik eğitimi konusuna yoğunlaşmıştır. Birçok ülkede Anti Terör, Yakın Koruma, Taktik Atış ve Yakın Savunma eğitimlerine katılarak kendini geliştirmiş ve başarılarından dolayı bazı eğitmen bröveleri almıştır.

Yurt dışında gösterdiği üstün başarılardan sonra 2005 yılında dünyanın en büyük ve en eski koruma ve anti terör organizasyonları olan ve merkezleri İngiltere’de bulunan, IBA ve ILETA Anti Terror Group Türkiye Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir.

 

  • International Bodyguard Association

  • International Law Enforcement Training Agency

 

Bu görevde bulunduğu dönemde; yurt içinde ve yurt dışında asker, polis ve özel güvenlik eğitmeni ve eğitmen eğiticiliği yapmıştır.

İyi bir savaşçının yakın boğuşma, savunma ve etkisiz hale getirme konularında uzmanlaşma gereksinimini göz önünde bulundurarak, yine bu yıllarda bazı savunma sporlarını incelemiş ve İsrail kökenli Krav Maga, Kapap ve Rus kökenli Systema Spetsnaz stilleri üzerine yoğunlaşmıştır. Bu konuda uzman birçok master eğitmenle beraber çalışmış ve bu sporların Türkiye’de yapılmasına öncülük ederek birçok uluslararası kuruluşun Türkiye Temsilciliği ve Baş Eğitmenliği görevlerine getirilmiştir.

 

  • Dünya Krav Maga Birliği, Türkiye Temsilciliği ve Baş Eğitmeni

  • Uluslararası Kapap Birliği, Türkiye Temsilciliği ve Baş Eğitmeni

  • Rusya Spetsnaz Systema, Türkiye Temsilciliği ve Baş Eğitmeni

 

2007 yılında diğer tüm organizasyonlar ile yollarını ayırarak önce savunma sporlarını bir araya toplamak amacı ile Türkiye Krav Maga Federasyonu’nu, akabinde de merkezi Ankara’da bulunan International Bodyguard Academy adı altında Yakın Koruma, Anti Terör, Taktik Atış, İleri Sürüş ve Yakın Savunma konularında eğitim veren uluslararası arenada tanınan bir eğitim şirketi kurmuştur.

Fakat bu tür eğitimlerin Türkiye’de yasal mevzuata uygun olmamasından dolayı, merkezi Bulgaristan’da bulunan ALFA METAL TRAINING CENTER, Ukrayna’da bulunan CENTER A ve ARTAN TRAINING CENTER ve Ürdün’de bulunan dünyanın en büyük ve en kapsamlı eğitim merkezi olan KASOTC ile bir ortaklık yaparak eğitimleri yurtdışındaki bu eğitim merkezlerinde düzenlemeye başlamıştır.

Yurt dışındaki bu eğitimlere Türkiye’nin yansıra birçok Avrupa ülkesinden kursiyerler katılmaya başlamış ve kısa zamanda eğitim kalitesiyle uluslararası arenada sözü geçen birçok güvenlik eğitim organizasyonunun ve taktik operatörlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Dünyanın en prestijli güvenlik eğitim kurumlarından birinin kurucusu ve baş eğitmeni olarak tüm dünyada saygınlık kazanmıştır.

Birçok ülkede IBA AKADEMİ’nın temsilciliklerini açarak bu ülkelerde eğitimler ve seminerler düzenlemeye başlamıştır.

Ukrayna’dan Tayland’a Afganistan’dan Libya’ya dünyanın birçok ülkesinde devlet yetkilileri tarafından davet edilerek Anti Terör, Yakın Koruma, Taktik Atış ve Yakın Savunma konularında hükümet güçlerine, asker, polis ve sivil bodyguardlara eğitim vermeye başlamıştır.

 

Hâlen gerek yurt içinde gerekse yurt dışında kariyerlerini geliştirmek isteyen asker, polis, özel güvenlik, koruma personellerine ve sivillere profesyonel bir ortamda eğitim vermeye devam etmektedir.

 

bottom of page